MYCZKÓW

 

Myczków gdzie znajdują się  nasze dwa obiekty (RODZINNY APARTAMENT oraz CHATKA ZUZIA)  to jedna z niewielkich wsi w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w malowniczej gminie Solina. Znajduje się około 5 kilometrów od Soliny i od lat stanowi jedną ze stałych baz wypadowych turystów w Bieszczady.

Historia tej małej wsi sięga XVI wieku, kiedy to nastąpiła jej lokacja. Miało to miejsce przed rokiem 1580 i początkowo, podobnie jak wiele pobliskich, Myczków pozostawał własnością Kmitów. W 1884 roku we wsi rozpoczęto wydobywanie ropy naftowej. Fakt ten powoduje, iż Myczków znany jest jako jeden z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie.

 

Do najważniejszych obiektów Myczkowa z pewnością należą:

  • murowany neogotycki kościół pw. Serca Pana Jezusa, ufundowany w 1900 roku różnowyznaniowym mieszkańcom wsi przez ówczesnego właściciela myczkowieckiego majątku, Jana Nepomucena Zatorskiego;
  • stojąca nieopodal murowana dwudzielna grecko – katolicka cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej z 1900 roku z wieżą w fasadzie, również ufundowana przez Jana Nepomucena Zatorskiego;
  • Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków
  • tablica pamięci pisarza Zygmunta Kaczkowskiego zlokalizowana na budynku szkoły.

 

Myczkowie nie zachowały się żadne pozostałości po dawnym dworze z ogrodem z XIX wieku, który uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej (prawdopodobnie już w 1939 roku). W tym czasie należał on do należącym do kapitana Czesława Wawrosza, bohatera walk z I wojny światowej. Jedyną pamiątką po rozległym ogrodzie i wyciętych niedawno okazałych modrzewiach są pozostałości naturalnych zbiorowisk roślinnych z lipą drobnolistną, szerokolistną oraz dębem szypułkowym na czele. Skupiają się one głównie na obrzeżu potoku i brzegów wąwozu.

Przez wieś przebiega powszechnie znany zielony szlak Zagórz – Krysowa, a nieopodal trasa szlaku: Lesko – Wołkowyja – Górzanka – Terka – Połonina Wetlińska. Ponadto w okolicy znajduje się wiele pieszych ścieżek spacerowych i turystycznych, dzięki którym wielbiciele przyrody i krajobrazu z pewnością znajdą coś dla siebie. Aktywnym poleca się wyprawy rowerowe, wciąż rozwijającą się turystykę wodną nad Jeziorem Solińskim z możliwością wypożyczenia sprzętu pływającego oraz wypady w góry.

Osoby szukające spokoju z pewnością znajdą go w tutejszej okolicy.